FORUM PTT -  Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Lampy Grabash-a modyfikacja
Autor Wiadomość
fatys
trainz



Pomógł: 9 razy
Wiek: 32
Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 261
Skąd: Kępice
Wysłany: 12-04-2012, 18:51   Lampy Grabash-a modyfikacja

Witam :)
Jakiś czas temu napisałem do Grabash-a z prośbą o przesłanie plików źródłowych gmax jego lamp jakie wydał w celu ich modyfikacji. Autor przesłał mi paczki i zgodził się na dowolną ich przeróbkę oraz wykorzystanie tekstur.

Zabrałem się do kombinowania i oto co zmieniłem:
1.Oddzieliłem od lamp tzw. "białe placki" padające na ziemie teraz znika podział lamp na wysokości jest jedna ustalona jakoś 5m. Dzięki temu można teraz dowolnie zmieniać wysokość oraz przechył tych lamp;
2.Rozdzieliłem również poszczególne elementy od siebie jak np. słupy, główki, wysięgniki lamp. Teraz można tworzyć różne wzory (słup bez lamp, kwiatki z różnymi główkami itp.);
3.Zmieniłem tekstury lamp na jednolite tak aby pasowały na jednym słupie;

Przykładowe screeny:
Lampa rtec ORZ-7 i rtec OURW-250

Lampa sodowa i trapezowa

Słupy i wysięgniki


Przykładowe wzory w dzień i w nocy:


Mam tylko jedną sprawę nie wiem jak zrobić ten "biały placek" jako obiekt niewidoczny za dnia sprawdzałem podobne dodatki ale to nic mi nie mówi.
Jeszcze pytanie do zaawansowanych twórców dodatków do trainz może jest ktoś zainteresowany przebudowaniem tych lamp posiadam paczki wszystkich lamp oraz słupów telegraficznych Grabash-a. Mam zgodę na przekazywanie i wydanie
Pozdrawiam :)
 
 
SP45-166
super trainz
na uporku


Pomógł: 10 razy
Wiek: 38
Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 549
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12-04-2012, 19:05   

Gdyby był czas to chętnie, ale z tym sporo problemu
Ogółem pomysł jest ciekawy bo pozwala na masę różnych konfiguracji oświetlenia.
Ale pewne rzeczy wymagają też modyfikacji. Przykładowo sposób świecenia pomarańczowych sodówek i rtęciowych trapezówek (ta poświata) powinna być skrócona do standardu z lamp ORZ i OURW, moim zdaniem lepiej to wygląda a nad peronami nie zwisa przy wjeździe na stację pomarańczowa foremka wystająca z latarni.

Druga sprawa to tzw słupy kwiatki. Są zdecydowanie za niskie i za chude. Takie maszty potrafią mieć do 30 metrów, standardowo 20, grabash osadzał je na 10 co było zdecydowanie za nisko.

Sprawa trzecia- widok nocny. Polecam takie rozwiązanie- zobaczyć jak wygląda mesh i skrypt dodatku widocznego tylko w geodecie, np na podstawie wysięgników do trakcji autorstwa JDS. To będzie twój mesh dzienny. Niewidoczny w dzień ale widoczny w geodecie tak by przy budowie mapy było widać czy nie wchodzi na coś. Mesh nocny trzeba wyeksportować standardowo do folderu noc w folderze dodatku... Sprawdź zresztą jak to jest zrobione w domkach mieszkalnych. Mesh nocny odpowiada jedynie za teksturę rozświetlonego okna która pojawia się tuż przed właściwą ścianą. Trzeba wyeksportować światło lampy jako mesh nocny i tyle.
_________________
Odstawiony do zapasu długotrwałego.
 
 
 
drstrach
znawca


Pomógł: 336 razy
Wiek: 54
Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 6691
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12-04-2012, 19:05   

Rozdzielanie lamp na kawałki jest moim zdaniem bezcelowe, już i tak postawienie lamp zajmuje trochę czasu, a stawianie ich z części, to będzie syzyfowa praca, szczególnie , że części się do siebie nie będą przyciągać.
Co do widoków nocnych, to nie wiem, czy nie lepszym rozwiązaniem od tych jasnych smug nie byłoby dodanie coron w nocy. Placki można zrobić jako osobny obiekt, niewidoczny w dzień (bądź widoczny tylko helper, patrz np. moje ładownie), a w nocy widoczny sam placek, ale znów wracamy do tego, co napisałem wyżej, za dużo roboty przy stawianiu.
 
 
 
fatys
trainz



Pomógł: 9 razy
Wiek: 32
Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 261
Skąd: Kępice
Wysłany: 12-04-2012, 19:18   

Roboty z tym jest przyznaje ale właśnie to w trainz jest piękne że można się bawić w takie małe szczegóły ,które dodają uroku scenerii poza tym układanie np. trakcji tez lekka nie jest i czasu zajmuje.
Pokazałem mój pomysł na te lampy, ponieważ znudziły mnie te wzory jakie są teraz można trochę to rozszerzyć jeżeli nie będzie zainteresowania na ten projekt sam będę się w to bawił.
Zaznaczam, że to nie musi wyglądać tak jak teraz jestem otwarty na propozycje oraz oferuje pliki źródłowe :)
 
 
zolwik
znawca
Dyżurny Ruchu



Pomógł: 232 razy
Wiek: 35
Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 5125
Skąd: Wrocław
Wysłany: 12-04-2012, 19:19   

jak by zrobić corone tak jak mówi doktor to znowu może być lampa jako jedność i regulować sobie wysokość
_________________
Pogromca AI

TOWARY i ŁADOWNIE PNT https://1drv.ms/u/s!AuMHAl_RhKy3f6eiQA_ZfFAf0BM?e=Gj1ZGa
 
 
 
fatys
trainz



Pomógł: 9 razy
Wiek: 32
Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 261
Skąd: Kępice
Wysłany: 12-04-2012, 19:25   

zolwik napisał/a:
jak by zrobić corone tak jak mówi doktor to znowu może być lampa jako jedność i regulować sobie wysokość


Corona może być czemu nie tylko ktoś już pisał o tym,że wtedy mogą być prześwity przez obiekty czy coś w tym stylu
 
 
drstrach
znawca


Pomógł: 336 razy
Wiek: 54
Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 6691
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12-04-2012, 19:59   

Zobacz jak to zrobił Keimei w swoich dodatkach przemysłowych (przemysł chemiczny).
Lampy z coronami możesz sobie obejrzeć też w temacie Arraial na forum auranu, wyglądają tak:
http://hostthenpost.org/u...fcab4ed3beb.jpg
IMO znacznie lepiej niż te białe paskudztwa, udające promień światła.

Co do kawałkowania, Twój cyrk, Twoje małpy. Dla mnie takie obiekty są nieściągalne, samo dopasowanie kilkudziesięciu lamp doprowadziłoby mnie do białej gorączki i ostatecznego rozwiązania kwestii Trainz. Pamiętaj, że małe obiekty w geodecie wcale nie jest tak łatwo dopasować.

Aha, jeszcze jedno, jak już masz bazowe modele, to usuń selfillumination z widoku nocnego, to nie jest poprawny format materiału w Trainz.
Ostatnio zmieniony przez drstrach 12-04-2012, 20:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
ryszard
znawca



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 3921
Skąd: Opole
Wysłany: 12-04-2012, 20:15   

Doktor ma w 100% rację. To nie jest gra o lampach, tylko o kolei. Składanie tego na mapie która ma kilkanaście segmentów to gorzej niż koszmar. Wystarczy rozpinanie sieci nad torami. Lampy tylko w całości, ewentualnie jeden, dwa dzyndzle z kloszem do przyczepienia na ścianę.
 
 
 
Korzeń 
znawca



Pomógł: 74 razy
Wiek: 31
Dołączył: 15 Lip 2008
Posty: 1605
Skąd: Knurów
Wysłany: 12-04-2012, 20:17   

Jeśli miałoby to wyglądać tak jak tutaj http://hostthenpost.org/u...fcab4ed3beb.jpg to o czym wogóle dyskusja :mrgreen: .
A co do ilości elementów. Nie wyobrażam sobie ustawiania 20 lamp w tym systemie. Najlepsza jest opcja samej lampy z wysięgnikiem i lampy na słupie. Oczywiście placek na ziemi do śmieci :)
 
 
 
fatys
trainz



Pomógł: 9 razy
Wiek: 32
Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 261
Skąd: Kępice
Wysłany: 12-04-2012, 21:07   

Pobawiłem się trochę z coronami o oto efekty na przykładzie lampy rtec ORZ-7

Wygląda całkiem ciekawie ale corona prześwituje przez lampę.Co do tych elementów to postaram się wszystko poskładać w całość :)
 
 
drstrach
znawca


Pomógł: 336 razy
Wiek: 54
Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 6691
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12-04-2012, 21:19   

IMO corona powinna być większa.
 
 
 
Robercik101 
super trainz
Wąskotorowiec.



Pomógł: 4 razy
Wiek: 42
Dołączył: 13 Sie 2009
Posty: 546
Skąd: Bytom-UK.
Wysłany: 12-04-2012, 21:21   

Tak czytam i się zastanawiam czy to dublowanie??? Czy coś nowego pod 2004+ Moje są pod 2009+ ale niech to odbiorcy się wypowiedzą :)



Mam gotowe rteki i orawy z braku czasu w tyg pokażę ss w najbliższy weekend

Poz
_________________
GKW History Project.
 
 
 
drstrach
znawca


Pomógł: 336 razy
Wiek: 54
Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 6691
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12-04-2012, 21:24   

Robercik ja Ci pisałem, że się podobają, tylko Ty je kisisz gdzieś w ukryciu ;-)
 
 
 
Robercik101 
super trainz
Wąskotorowiec.



Pomógł: 4 razy
Wiek: 42
Dołączył: 13 Sie 2009
Posty: 546
Skąd: Bytom-UK.
Wysłany: 12-04-2012, 21:30   

Czynniki na które nie mam wpływu nasza stronka padła (Cza ją stawiać na nowo) dodatki, GKWHP a w tyg kompa odpale moze na 2 godzinki!!!

PS TORY 785 czekają gotowe EC Szombry tez, tu też coś dla jamala MASAKRA. Postaram się coś popakować w weekend a SAM wrzuci do siebie :) bo swoje 2 grosze dorzucił do niektórych moich wynalazków :)
_________________
GKW History Project.
 
 
 
fatys
trainz



Pomógł: 9 razy
Wiek: 32
Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 261
Skąd: Kępice
Wysłany: 12-04-2012, 22:03   

Robercik101 napisał/a:
Tak czytam i się zastanawiam czy to dublowanie??? Czy coś nowego pod 2004+ Moje są pod 2009+ ale niech to odbiorcy się wypowiedzą :)

[url=http://img338.images....th.jpg]Obrazek[/URL]

Mam gotowe rteki i orawy z braku czasu w tyg pokażę ss w najbliższy weekend

Poz


Powiem Ci, że nawet nie wiedziałem że za to zabrałeś. Ja chcę zrobić tak aby była większa możliwość zastosowania tych lamp (różne wzory) nie tylko widok nocny ale poprawa błędów w tych lampach itp.Poza tym to jest jeszcze projekt i kombinuje co by tu jeszcze zrobić
 
 
Marcin S 
super user


Pomógł: 2 razy
Wiek: 32
Dołączył: 01 Mar 2008
Posty: 173
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-04-2012, 00:57   

Polecam tę stronkę http://lighting-gallery.pl/index.php
Jak się chcę to można nieco wygrzebać informacji, schematów do lamp rtęciowych, sodowych, itd... Może się przyda. ;-)

Mam parę pomysłów co można było by zrobić, ale czy da się je wszystkie zrealizować to nie wiem :roll: , ja tylko wątek zarzucam:
:arrow: Obecny "placek" rtęciówek przypomina rozmazaną świecącą białą farbę, można było by tę teksturę zmodyfikować, aby była bardziej delikatna i samą barwę miała bardziej niebiesko-biało-zieloną.
:arrow: Sama oprawa nie świeci tylko przed sobą, a tuż za słupem jest ciemno. Za latarnią również powinien być oświetlony teren. (No chyba, że oprawa jest pod kątem 45° no to co innego).
:arrow: Można było by zrobić lampy "na wykończeniu" czyli lampa co parenaście sekund gaśnie i zapala się.
:arrow: Można zrobić wogóle nie działające, czyli z przepaloną żarówką.
:arrow: Można zrobić lampy typu OURW-2250, bo z tego co widzę to model 250'ki już jest, a 2250 to po prostu dwie żarówki w jednej oprawie, czyli dać dwie corony i mocniejszy nieco "placek".
Ostatnio zmieniony przez Marcin S 13-04-2012, 00:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
fatys
trainz



Pomógł: 9 razy
Wiek: 32
Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 261
Skąd: Kępice
Wysłany: 16-04-2012, 14:18   

Witam zrobiłem od nowa te lampy po składałem elementy w całość jak to było w oryginale. Teraz każdy rodzaj lampy to:
- lampa słup 6m i 10m beton na wysięgniku krótkim (plus wersja z dwiema główkami) i długim;
- lampa na wysięgniku krótkim i długim;
- lampa na wysięgniku do lamp z wieloma główkami tzw. "kwiatek";
Dodatkowo są jeszcze słupy bez lamp oraz słup do lamp z wieloma główkami.

Lampa rtec ORZ-7

Lampa OURW-250

Lampa sodowa

Lampa trapez

Słupy bez lamp

Lampa kwiatek do składania (dwa elementy:słup i lampa na wysięgniku)


Pozostało mi jeszcze zrobić ten placek padający na ziemie i dopasować corony
Czy teraz jest lepiej?
 
 
drstrach
znawca


Pomógł: 336 razy
Wiek: 54
Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 6691
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16-04-2012, 14:22   

Kierunek słuszny :-) ale corony do powiększenia.
 
 
 
fatys
trainz



Pomógł: 9 razy
Wiek: 32
Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 261
Skąd: Kępice
Wysłany: 16-04-2012, 21:02   

Myślę, że teraz corony mają odpowiednią wielkość:



Teraz sprawa "placku" chyba nie będę go robił na stronie http://trainz.jedisoft.cz...nload=2030#2030 (wymagana rejestracja) jakiś czas temu wyszła fajna paczka lamp do TRS tam w niej są ciekawe białe snopy, przykład wyżej :-)
 
 
drstrach
znawca


Pomógł: 336 razy
Wiek: 54
Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 6691
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16-04-2012, 21:05   

Fatys możesz dać na tło jakieś ciemniejsze niebo? Te trochę utrudnia odbiór.
 
 
 
fallowdeer
zaawansowany
Wałbrzyszak



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 27 Lis 2011
Posty: 758
Skąd: Wrocław
Wysłany: 16-04-2012, 21:12   

Będą może latarnie z żółtymi coronami? Przyda się na mapce z lat 70' :-)
 
 
 
drstrach
znawca


Pomógł: 336 razy
Wiek: 54
Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 6691
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16-04-2012, 21:13   

fallowdeer napisał/a:
Będą może latarnie z żółtymi coronami? Przyda się na mapce z lat 70' :-)

Chyba 80-tych.
 
 
 
fallowdeer
zaawansowany
Wałbrzyszak



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 27 Lis 2011
Posty: 758
Skąd: Wrocław
Wysłany: 16-04-2012, 21:14   

76' ;p. Jak na moje oko to są te właśnie co kolega prezentuje: http://3.bp.blogspot.com/...0/warsCent1.JPG
Nie mniej jednak, pytanie bardziej tyczy się corony :)
Ostatnio zmieniony przez fallowdeer 16-04-2012, 21:18, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
fatys
trainz



Pomógł: 9 razy
Wiek: 32
Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 261
Skąd: Kępice
Wysłany: 16-04-2012, 21:21   

Teraz lepiej?



Co do żółtego światła wystarczy zmienić corone na inną w pliku cfg, będę musiał w lampach rtc ORZ-7 zmienić widok nocny żarówki. Będzie jedynie problem z żółtym plackiem bo takiego nie ma :)
Ostatnio zmieniony przez fatys 16-04-2012, 21:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
fallowdeer
zaawansowany
Wałbrzyszak



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 27 Lis 2011
Posty: 758
Skąd: Wrocław
Wysłany: 16-04-2012, 21:27   

No tak tyle, że raczej nie wszystkie też będą potrzebne żółte :-/
Przepraszam za słaby przykład, ale coś podobnego chcę uzyskać:
http://firsthour.net/scre...to-joe-cops.jpg
Ostatnio zmieniony przez fallowdeer 16-04-2012, 21:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group