FORUM PTT -  Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przenoszenie zawartości z TRS2006 na 2019
Autor Wiadomość
Raffaello_25
user


Wiek: 36
Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 77
Skąd: WAWA
Wysłany: 30-01-2022, 21:24   Przenoszenie zawartości z TRS2006 na 2019

Cześć

Potrzebuje podpowiedzi do tytułowej operacji. Jak to najlepiej zrobić ?
 
 
Railwoj 
trainz


Pomógł: 22 razy
Wiek: 47
Dołączył: 05 Mar 2018
Posty: 275
Skąd: Kraków
Wysłany: 30-01-2022, 21:50   

W trawniku (TRS2019) wchodzisz do CMP, ("zarządzaj zawartością"). Z menu "plik" (w lewym górnym rogu ekranu) wybierasz opcję "importuj folder z zawartością..." następnie w eksploratorze szukasz lokalizacji folderu "local" w instalacji wersji TRS2006 na Twoim komputerze. Po znalezieniu go wybierasz opcję "wybierz folder" i czekasz, aż trawnik zainstaluje zawartość. Może to potrwać, jeśli masz sporo własnej zawartości w TRS2006. Nie musisz natomiast nic ręcznie zatwierdzać. Zarówno w TANE jak i trawniku zatwierdzenie nowych dodatków następuje automatycznie. Po zainstalowaniu, warto jednak sprawdzić komunikat o ilości błędów i ostrzeżeń, albo w menu "filtr" wybrać opcję "otwarte do edycji". Ostrzeżenia oznaczają najczęściej, że gra ma już we własnym zasobie dany dodatek i otwiera go do edycji, jeśli w trakcie przenoszenia zawartości napotyka na próbę ponownego zainstalowania go. Aby dodatku niepotrzebnie nie nadpisać, warto na liście otwartych do edycji dodatków zaznaczyć go, a następnie wybrać prawym przyciskiem myszy opcję "cofnij niezatwierdzone zmiany". Dotyczy to wszystkich już zainstalowanych dodatków, których nie chcesz nadpisać przy przenoszeniu zawartości z TRS2006.
Ostatnio zmieniony przez Railwoj 30-01-2022, 21:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Raffaello_25
user


Wiek: 36
Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 77
Skąd: WAWA
Wysłany: 31-01-2022, 07:38   

Dziekuje za odpowiedz. Zapomniałem wspomnieć jednak że przenoszę to z jednego na drugi komputer, ale to rozumiem że na dysk przenośny wkładam folder LOCAL z trs 2006 a dalej to już jak pisałeś?
 
 
Railwoj 
trainz


Pomógł: 22 razy
Wiek: 47
Dołączył: 05 Mar 2018
Posty: 275
Skąd: Kraków
Wysłany: 31-01-2022, 13:07   

Raffaello_25 napisał/a:
Dziekuje za odpowiedz. Zapomniałem wspomnieć jednak że przenoszę to z jednego na drugi komputer, ale to rozumiem że na dysk przenośny wkładam folder LOCAL z trs 2006 a dalej to już jak pisałeś?


Dokładnie tak. Skopiuj w całości folder local z TRS2006 na dysk przenośny, wskaż ten folder w CMP TRS2019 na drugim kompie jako wybrany do zaimportowania. Reszta kroków jest taka, jak napisałem poprzednio.

Nota bene: ten sposób jest przydatny także dla instalacji pojedynczych dodatków, które nie zostały spakowane do pliku .cdp tylko pozostawione jako folder plików.
Ostatnio zmieniony przez Railwoj 31-01-2022, 13:20, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
Raffaello_25
user


Wiek: 36
Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 77
Skąd: WAWA
Wysłany: 31-01-2022, 15:23   

Dziękuję za pomoc
 
 
Raffaello_25
user


Wiek: 36
Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 77
Skąd: WAWA
Wysłany: 01-02-2022, 20:11   

Wszystko pięknie się udało, zawartość że starego Trainza jest w nowym.

Mam kilka pytań jeszcze :) :

1. To samo miałem w starej wersji, że kilka dodatków święci się w grze na czerwono czyli czytaj nie wstawię ich na mapie. Jak najprościej to naprawić ? bo domyślam się, że brakuje w tych dodatkach jakiś zależności

2. Kolory. Jest jakoś jasno, za jaskrawe, ale myślę że to chyba kwestia ustawień.

3. Jak włączam grę i geodetę pasek zadań Windows jest nadal widoczny. Kiedyś wraz z odpalaniem gry znikał. Czy to już kwestia mojego kompa i ustawień czy to tak będzie na stałe. Grę mam zakupioną na STEAM.
 
 
psed
trainz


Pomógł: 13 razy
Wiek: 70
Dołączył: 26 Lut 2008
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 01-02-2022, 20:36   

Ad.1. - Zobacz tutaj: http://trainz.krb.com.pl/.../artykuly/534-2
Ad.2. - W edycji sesji wejdź w Edit Environment i dostosuj światło do naszych warunków, bo firmowo są australijskie. Kolega RBach ma też stosowny film instruktażowy na youtubie.
Ad. 3. W Trainz Settings odznacz Full Screen.
 
 
Railwoj 
trainz


Pomógł: 22 razy
Wiek: 47
Dołączył: 05 Mar 2018
Posty: 275
Skąd: Kraków
Wysłany: 01-02-2022, 20:43   

O widzę, że kolega Psed mnie już uprzedził, ale dodam jeszcze coś od siebie.


Ad. 1 Albo brakuje zależności, albo są jakieś błędy w samym dodatku czy w zależnościach do niego. A zdarza się, że i jedno i drugie... :-) . Na szczęście od TANE poprawiono bardzo funkcjonalność CMP pod względem możliwości sprawdzenia, o co chodzi. Klikasz na czerwony dodatek prawym przyciskiem myszy i wybierasz opcję "pokaż błędy i ostrzeżenia". W okienku komunikatu jest dokładnie napisane, co jest problemem. Większość z nich, oraz sposoby, jak sobie radzić z naprawianiem, została opisana już na forum w wątku "naprawa dodatków". Najczęściej w przypadku obiektów scenerii 3D problemem jest sposób zakodowania tekstur w starszych wersjach. Jakbyś miał problem to podeślij na PW screena z CMP z tymi komunikatami o błędach.

Raffaello_25 napisał/a:

3. Jak włączam grę i geodetę pasek zadań Windows jest nadal widoczny. Kiedyś wraz z odpalaniem gry znikał. Czy to już kwestia mojego kompa i ustawień czy to tak będzie na stałe. Grę mam zakupioną na STEAM.


Jest na to sposób: kombinacja klawiszy Alt+Enter przełącza grę z trybu okna na pełny ekran i vice versa. Może przypadkowo wcisnąłeś kiedyś i dlatego pozostał Ci tryb okna? Warto też sprawdzić w ustawieniach w launcherze (ustawienia trainz -> ogólne), czy masz ustawiony ("zaptaszczony") tryb pełnoekranowy. Może omyłkowo go odznaczyłeś?
Ostatnio zmieniony przez Railwoj 01-02-2022, 20:46, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Raffaello_25
user


Wiek: 36
Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 77
Skąd: WAWA
Wysłany: 01-02-2022, 21:05   

Dziękuję Panowie

Jutro wszystko sprawdza i ewentualnie zwrócę się z kolejnymi pytaniami i screen-ami.

Co do kompa jest on nowy, właśnie co kupiony, specjalnie gamingowy - więc to pewnie kwestia kilku ustawień.
 
 
Raffaello_25
user


Wiek: 36
Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 77
Skąd: WAWA
Wysłany: 02-02-2022, 18:10   

Cześć

Telenoweli ciąg dalszy. Odnośnie punktu pierwszego o czerwonych dodatkach, mam takie rodzaje błędów:

Ten błąd ma lwia część dodatków





jpg to url online



Taki błąd ma kolejna spora grupa


Te błędy są w mniejszości ale sporo tam nawalone tekstu


[/code]
 
 
psed
trainz


Pomógł: 13 razy
Wiek: 70
Dołączył: 26 Lut 2008
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 02-02-2022, 19:18   

Witaj,

"The tag 'image' in '0' ... " to brak obrazka (miniatury) tego dodatku. Ja stosowałem metodę usuwania tego wpisu z config'u.

Tam gdzie jest mowa o uszkodzonej/wadliwej teksturze, wejdź do pliku dodatku i poszukaj tej tekstury. Pokaż jej obrazek.
 
 
Railwoj 
trainz


Pomógł: 22 razy
Wiek: 47
Dołączył: 05 Mar 2018
Posty: 275
Skąd: Kraków
Wysłany: 02-02-2022, 21:59   

Witamy w klubie wiecznego naprawiania dodatków do trainz :-D
Na początek: żółtymi ostrzeżeniami się nie przejmuj. To nie są błędy uniemożliwiające użycie dodatku w grze. Uwagi wymagają tylko czerwone kropy.

Pierwszy screen. Tu chodzi o brak obrazka-miniaturki do wyświetlania w menu dodatków w grze. TANE i wcześniejsze wersje to ignorowały, trawnik krzyczy o błąd. Jest tak, ponieważ w configu jest odniesienie do miniaturki (sekcja thumbnails w configu), natomiast gra krzyczy, że brakuje jej faktycznego pliku obrazka, wskazanego w donfigu w tagu 'image'. Gra nie znajduje go w folderze dodatku i wywala błąd. Wynika on tylko z zaostrzenia kryteriów przez wydawcę, bo bez obrazka dodatek mógłby się obejść w grze, o ile nie ma braków i innych błędów.
Aby to naprawić, moim zdaniem najłatwiej jest pobrać i zainstalować ze strony PEVSoft program Trainz Mesh Viewer 2. https://trainz.shaneturner.co.uk/tutorials/index.php/home/utilities/pevsoft-trainz-tools/trainz-mesh-viewer-2
Następnie:
1. otwieramy dodatek w CMP trawnika do edycji (Ctrl+E), tak aby w eksploratorze windowsa pokazała się zawartość jego folderu w grze.
2. sprawdzamy, czy obrazek wskazany w komunikacie błędu nie ma np. zmienionej nazwy. Np. screenshot.jpg zamiast $screenshor$.jpg
3. Jeśli obrazka faktycznie w ogóle nie ma w folderze, to należy znaleźć plik trójwymiarowej siatki (mesh) dodatku z rozszerzeniem .im (część starszych dodatków może mieć rozszerzenie .pm) i otworzyć go programem TMV.
4. Dodatek otwiera się w programie i powinien być widoczny w trójwymiarze na jakimś jednokolorowym tle. Wtedy należy kliknąć gdziekolwiek na ekran w programie TMV prawym przyciskiem myszy i z pojawiającego się menu wybrać opcję: "Make Thumbnail"
5. Należy jeszcze wskazać nazwę tworzonego obrazka - najlepiej taką, jaka jest podana w komunikacie błędu. TMV sam tworzy właściwy plik graficzny i umieszcza go w otwartym do edycji folderze dodatku.
6. Zamykamy folder dodatku otwarty wcześniej w eksploratorze windows i wracamy do CMP trawnika.
7. Zatwierdzamy dodatek (Ctrl+Shift+E) Jeśli nie zdarzył się jakiś błąd, np. niezgodność nazwy obrazka, to powinien przestać wyświetlać się on na czerwono.
Oczywiście, zawsze można usunąć wpis z configu, jak radzi Psed i też będzie działać. Tyle, że bez obrazka w menu gry w geodecie czy maszyniście...

Drugi screen.
To trochę mniej typowy błąd. Gra nie może otworzyć pliku trójwymiarowej siatki dodatku. Trudno mi stwierdzić, nie widząc plików w otwartym folderze dodatku, co jest przyczyną. Być może siatka nie jest umieszczona w folderze dodatku, tylko w jakiejś zewnętrznej bibliotece siatek, której z jakichś powodów gra nie widzi lub nie ma w zasobie?

Trzeci screen.
Jak napisane jest w komunikacie błędu: dodatkowi brakuje (jakichś) zależności. Gra opuszcza sprawdzanie go, ponieważ jest otwarty do edycji. Jeśli dodatek jest u Ciebie otwarty do edycji, to znaczy, że już miałeś go w trawniku wcześniej. Import zawartości z TRS2006 sprawił, że wersja, którą już miałeś została otwara, ponieważ z TRS2006 dociągnęła się (starsza) kopia tego samego dodatku. Taki dodatek warto wtedy cofnąć opcją "cofnij niezatwierdzone zmiany" - o ile nie chcesz go nadpisać przez instalację tej starszej wersji z TRS2006.
Natomiast a propos sprawdzenia braków: prawym przyciskiem myszy warto na liście dodatków w trawniku wybrać opcję "pokaż zależności/show dependencies" i sprawdzić, czego brakuje. Często chodzi o to, że na serwerze N3V jest już nowsza wersja i dana zależność wyświetla się jako obsolete czy podobnie. Na szczęście coraz większą ilość zależności da się pobrać przez CMP używając opcji 'pobierz tę wersję' bezpośrednio z serwera N3V, ponieważ w ostatnich latach coraz więcej autorów ładuje swoje dodatki na serwer. O zależności, które nie są znane i pokazują się tylko jako numer kuid, warto zapytać wujka googla, a jeśli ten nic nie podpowie, także tu na forum w wątku "szukam dodatku".

Ostatni screen.
[/quote]Te błędy są w mniejszości ale sporo tam nawalone tekstu
[/quote]

Jeśli są w mniejszości, to jesteś szczęściarzem :mrgreen: , bo to jest najbardziej może, po braku obrazka, typowy błąd dodatków scenerii zrobionych do starszych wersji gry. Błąd absurdalny, bo wynika ze zmiany podejścia samego wydawcy gry do stworzonej przez siebie wcześniej technologii zapisywania obrazków tworzących tekstury dodatków w grze. Polecam artykuł Radka Bacha na ten temat:
http://trainz.krb.com.pl/.../artykuly/534-2

Ja sam przepuszczam pliki z rozszerzeniem .texture przez program PEVSoft Images2Tga. Po prostu otwieram wszystkie pliki z rozszerzeniem .texture i wybieram z menu programu opcję "save as". Program samoczynnie wydziela plik obrazka (.tga) i tworzy do niego wymagany przez trawnika plik tekstowy .txt.
Ostatnio zmieniony przez Railwoj 02-02-2022, 22:22, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
 
Raffaello_25
user


Wiek: 36
Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 77
Skąd: WAWA
Wysłany: 02-02-2022, 22:45   

Dzieki za wsparcie
A człowiek chciał sobie po prostu pograć :mrgreen:

No cóż spróbuje ale marnie to widzę.
Czy w tym szaleństwie jest rozwiązanie by odinstalować wszystko co wgralem i poinstalowanie tego co chce od nowa ?
 
 
Railwoj 
trainz


Pomógł: 22 razy
Wiek: 47
Dołączył: 05 Mar 2018
Posty: 275
Skąd: Kraków
Wysłany: 02-02-2022, 23:26   

Raffaello_25 napisał/a:
Dzieki za wsparcie
A człowiek chciał sobie po prostu pograć :mrgreen:

No cóż spróbuje ale marnie to widzę.
Czy w tym szaleństwie jest rozwiązanie by odinstalować wszystko co wgralem i poinstalowanie tego co chce od nowa ?


No niestety, ten typ tak ma i ta zmora jego wieku dziecięcego towarzyszy nam także w już 20-letniej, jakby nie było, historii trainz...

Przenoszenie dodatków ze starszych wersji trainza na nowsze od kiedy pamiętam, czyli od TRS2004, wiązało się zawsze z jakąś ich liczbą, która okazywała się błędna w nowszej...

Samo odinstalowanie i ponowne zainstalowanie dodatków nie na wiele się zda, ponieważ błędy same z siebie nie znikną, bez jakiejś Twojej ingerencji w te dodatki.

Przy każdym dodatku możesz jednak sprawdzić, kliknąwszy prawym przyciskiem myszy, opcję "pokaż wersje dodatków" czy na serwerze N3V jest może nowsza/najnowsza wersja tegoż dodatku. Jeśli zobaczysz, że jest tam wersja nowsza, której nie masz (= "dostępna do pobrania" na liście w CMP), zwykle da się ją ściągnąć i powinna być wolna od błędów. Inne natomiast da się naprawić. Wystarczy trochę cierpliwości.
Choć informatyka była dla mnie kiedyś czarną magią, to dzięki wieloletniej już, w sumie, walce z fochami kolejnych wydań naszej głupiej gierki, sporo się nauczyłem, np. porównując ze sobą dodatki błędne i bezbłędne z tej samej kategorii. Oraz czytając uważnie wpisy na forum w różnych wątkach ;-) Ludzie przez lata musieli sobie radzić z takimi samymi problemami, jak Ty teraz. Ja także. W ten sposób uczyli się i uczą wzajemnie. To duże dobrodziejstwo tego forum.
 
 
 
Raffaello_25
user


Wiek: 36
Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 77
Skąd: WAWA
Wysłany: 19-02-2022, 11:52   

Koledzy powiedzcie mi jeszcze jedna rzecz. Kupowalem na steam-ie wersję TRS19 European Edition. Sporo czytałem, że wiele rzeczy nie działa wielu rzeczy brakuje (tu akurat normálně w końcu mám European Edit). Czy warto to to podbić do wersji Platinim? Są korzyści? A jak tak to jakie?
 
 
RBach 
Administrator
Toromistrz


Pomógł: 307 razy
Wiek: 47
Dołączył: 26 Lut 2008
Posty: 4441
Skąd: Gościcino Centralne
Wysłany: 19-02-2022, 17:47   

Raffaello_25 napisał/a:
Koledzy powiedzcie mi jeszcze jedna rzecz. Kupowalem na steam-ie wersję TRS19 European Edition. Sporo czytałem, że wiele rzeczy nie działa wielu rzeczy brakuje (tu akurat normálně w końcu mám European Edit). Czy warto to to podbić do wersji Platinim? Są korzyści? A jak tak to jakie?


https://www.youtube.com/watch?v=l4B_al77_aw
Krótko i na temat :-_)
_________________
Moje dodatki
Instrukcje kolejowe
KUID:263713
aktualny release skryptów sygnalizacji v5.4: 18.07.2022
 
 
Railwoj 
trainz


Pomógł: 22 razy
Wiek: 47
Dołączył: 05 Mar 2018
Posty: 275
Skąd: Kraków
Wysłany: 21-02-2022, 03:01   

Radek Bach już od jakiegoś czasu propaguje ultymatywną konieczność nabycia platynowego trawnika, ponieważ w zwykłej wersji w geodecie nie działają skryptowane obiekty sygnalizacji i przejazdów. To prawda. Nie działają.
Ale to w geodecie, nie w maszyniście.
W filmie znajdującym się pod podanym w powyższym poście linkiem RBach nie wspomina o tym szczególe, malując w czarnych barwach zwykłą wersję trawnika z service packami. A szkoda, bo byłoby uczciwie to dodać. Aby ktoś przypadkiem nie powziął błędnego przekonania, że skryptowana sygnaliza v5 RBacha nie działa ani w jednym, ani w drugim module gry.
W maszyniście, w zwykłej wersji trawnika, skryptowane obiekty i dźwięki działają zgodnie z oczekiwaniami, o ile konfiguracja wykonana w geodecie jest poprawna (choć rzeczywiście niemożliwa do sprawdzenia w samym geodecie), i o ile nie są to elementy sygnalizacji z określeniem OLD w nazwie. Te działać nie będą i trzeba je wymienić na odpowiedniki v5 (bez OLD w nazwie).

IMHO, można więc z tym żyć, nie łapiąc się nerwowo za portfel i nie kombinując, z czego tu zrezygnować, żeby móc sobie natychmiast po raz drugi kupić tę samą grę w wersji platinum. Nie ma powodu, by pogrążać się w poczuciu frajerskiej beznadziei, że się kupiło popsutą zabawkę. Spokojnie, da się nią bawić, nie płacąc kangurom po raz drugi.

Zgadzam się z opinią RBacha, że kangury zepsuły tę wersję gry dodając SP1. Zgadzam się także, że żądanie ponownej zapłaty za naprawę zepsutego stanu rzeczy to bezczelne złodziejstwo w biały dzień. Nie zgadzam się tylko z wnioskiem, że trzeba kupić wersję platinum i że nie ma innej opcji. Tutaj już bowiem powstaje pewne pole wyboru, wynikające z osobistych preferencji, które każdy może mieć inne.

Osobiście bliżej mi do postawy kolegi Jamala. Nie kupię platyny ani tym bardziej plusa. Przeciw zakupowi "plusa" w oczywisty sposób przekonują argumenty podane we wspomnianym materiale filmowym. Dla mnie tak samo jednak przekonujące są przeciw zakupowi platyny.

Uważam, że nie warto płacić kolejne 40 baksów za platynę, gdy kupiło się standard za...18 po jakichś tam przyznanych zniżkach. Jeśli już, to polecałbym kupić sobie raczej TANE za 6 dolców i tam prowadzić edycję geodezyjną map. Przeniesienie ich z TANE do trawnika to problem znacznie mniejszy niż pomiędzy wcześniejszymi wersjami gry. A jest to tańsze i można odłożyć jeszcze np. na zakup dysku SSD, zamiast za frajer nabijać kangurzą kieszeń w poczuciu frustracji, że dało się kangurom wpuścić w maliny przy pierwszym zakupie.

Ja osobiście poczekam, aż TRS2022 wykluje się z poziomu bety, a cena za tę wersję odchudzi się z poziomu koncertu życzeń koali do jakiegoś rozsądnego rynkowo rozmiaru. W tej wersji podobno odpauzowanie geodety ma być gwoździem programu...

Dodam tylko na koniec, że nie miałem zamiaru nikogo urazić moim postem, a jedynie wprowadzić jakiś rodzaj zdrowej debaty merytorycznej w tym temacie. Każdy ma prawo postąpić wedle własnego uznania i kupić platynę (jako drugą, droższą wersję trawnika), lub nie. Natomiast odpowiadając na wątpliwości kolegi Raffaello_25: nie ma powodu, by czuć się gorszym, bo kupiło się zwykłą wersję trawnika. Przeciwnie, moim zdaniem, nie warto przepłacać. Choćby dlatego, że platyna nie daje cudownego lekarstwa na problem "lagowania" i "freezowania" trawnika przez wpis dotyczący świateł w trybie AI w maszyniście w mnóstwie polskich lokomotyw i ezetów.
Ostatnio zmieniony przez Railwoj 21-02-2022, 03:07, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
RBach 
Administrator
Toromistrz


Pomógł: 307 razy
Wiek: 47
Dołączył: 26 Lut 2008
Posty: 4441
Skąd: Gościcino Centralne
Wysłany: 21-02-2022, 08:44   

Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że w filmie wielokrotnie powtarzam o niedziałającym GEODECIE. O module maszynisty nie wspominam. Jak dla mnie, geodeta jest na tyle istotnym modułem, że jego niedziałanie to cała gra do kitu. Bez możliwości odpauzowania zostaje nam praktycznie pół gry - można sobie wgrać stworzoną przez kogoś mapę i sobie pojeździć. Równie dobrze mogli moduł geodety wywalić i sprzedawać to jako "best trainz ever driver only". I tak, odmalowuję tą wersję w czarnych barwach, bo dla budowniczych ona jest praktycznie bezużyteczna. I nie chodzi mi o to, żeby namawiać obecnych posiadaczy 19 standard do "rezygnowania z czegokolwiek i kupowania platyny". To ma być ostrzeżenie dla potencjalnych nabywców. A jak kto już kupił, to może się powkurzać razem ze mną :-)

Poza tym - w tym całym długim wywodzie brakuje jednego: Rozwiązania, jak zbudować cokolwiek poza ustawianiem domków? Przełączając się co chwila między geodetą i maszynistą, żeby choćby sprawdzić konfigurację semaforów? Albo przejazdów? Teoretycznie tak. Można semafory sprawdzać, ustawiając przed każdym loka. Przejazdy trzeba niestety objechać w każdym możliwym kierunku. Jak coś nam się pochrzaniło, to poprawka i od nowa jeździć? I tak ze wszystkim? Jak dla mnie, prościej było jednak zapłacić te kilka dolców i mieć komfort gry, zamiast wymyślać jakieś sposoby "naokoło" ;-)
Można mieć TANE - jeżeli ktoś już go ma, to można w nim budować - i ja tak robię. Ale jeżeli ktoś dał się zwabić "nowym wyglądem" i kupił tego trawnika jako jedyną wersję, to proponowanie mu kupna tane ma taki sam sens, jak proponowanie kupna 2010 - też da się budować i przenieść do 19, tylko chyba nie o to chodzi.
Co by nie wymyślić - mamy dwie opcje. Albo męczymy się z 19 w wersji "standard", czyli wersja bezkosztowa, albo kupujemy coś, w czym da się normalnie budować (tane, trs19 platinum, trainzPlus), czyli tak czy inaczej musimy jakąś kasę wydać. Ja osobiście kupiłem platynę, bo chcę mieć możliwość normalnego budowania w tej wersji bez ekstra płacenia co miesiąc abonamentu.
_________________
Moje dodatki
Instrukcje kolejowe
KUID:263713
aktualny release skryptów sygnalizacji v5.4: 18.07.2022
 
 
Railwoj 
trainz


Pomógł: 22 razy
Wiek: 47
Dołączył: 05 Mar 2018
Posty: 275
Skąd: Kraków
Wysłany: 21-02-2022, 15:50   

RBach napisał/a:
Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że w filmie wielokrotnie powtarzam o niedziałającym GEODECIE. O module maszynisty nie wspominam. Jak dla mnie, geodeta jest na tyle istotnym modułem, że jego niedziałanie to cała gra do kitu. Bez możliwości odpauzowania zostaje nam praktycznie pół gry - można sobie wgrać stworzoną przez kogoś mapę i sobie pojeździć. Równie dobrze mogli moduł geodety wywalić i sprzedawać to jako "best trainz ever driver only". I tak, odmalowuję tą wersję w czarnych barwach, bo dla budowniczych ona jest praktycznie bezużyteczna.


Tak, to prawda. Pełna zgoda. Trawnik bez możliwości sprawdzania w geodecie np. działania sygnalizacji nie nadaje się na podstawę do pełnoskalowych działań geodezyjnych. Można robić jakieś drobne poprawki, ale konfiguracja sesji do mapy od zera jest utrudniona. Z resztą przyznałem już poprzednio, że trawnik został popsuty. Nie krytykuję też słusznego, co do zasady, odradzania jego kupna w zwykłej wersji osobom, które nie kupiły wcześniej żadnej innej starszej wersji. Różnica zdań dotyczy tylko tego, co zrobić, jeśli się już go kupiło.


RBach napisał/a:
w tym całym długim wywodzie brakuje jednego: Rozwiązania, jak zbudować cokolwiek poza ustawianiem domków?


Może nie wybrzmiało to bardzo mocno. W samym trawniku geodezja "na pauzie" traci smak, co do zasady. Tu pełna zgoda. Jednak ta kwestia powiązana jest z następną, czyli co z tym fantem począć i ile wydać pieniędzy, aby uzyskać zadowalający rezultat. I przy tym nie przepłacić.
Ja też mam TANE i tam działam geodezyjnie. Rezultaty przenoszę do, zgodziliśmy się, ułomnego, zwykłego trawnika, żeby pocieszyć się trochę lepszym wyglądem scenerii.

RBach napisał/a:
Ale jeżeli ktoś dał się zwabić "nowym wyglądem" i kupił tego trawnika jako jedyną wersję, to proponowanie mu kupna tane ma taki sam sens, jak proponowanie kupna 2010 - też da się budować i przenieść do 19, tylko chyba nie o to chodzi.


No i tu jest pewna rozbieżność zdań. Nie uważam, że kupno TANE ma taki sam sens, jak kupno TS10. TS10 to wersja zbudowana na starym silniku i już od dawna niewspierana, w przeciwieństwie do TANE. TANE, jak wiadomo, to naprawdę przełomowa wersja gry, na nowym silniku, z przebudowanym menadżerem zawartości, o niebo bardziej ergonomicznym w obsłudze. U mnie jest jak czołg. Chyba to jedyna wersja trainza, w której ani razu nie miałem "klasycznego fru i do pulpitu" ani też "freezu" z jakiegoś powodu. Jest to też wersja, która ma więcej wspólnego z trawnikiem niż z poprzednimi wersjami w sensie zalet. A nie ma jego wad, o których tu dyskutujemy.

Uważam, że TANE to jest, z punktu widzenia użytkownika, najbardziej opłacalny z dotychczasowych produktów N3V. Wziąwszy pod uwagę stosunek jakości do ceny. No i ciągle można ją nabyć za, jak właśnie sprawdziłem, 7$, a nie 50$, jak platynowego trawnika... TS2010 oficjalnie jest na amazonie za...19$.
I dlatego komuś, kto ma tylko zwykłego trawnika jako pierwszą wersję - przyznaję, trudno coś mądrego doradzić. Per saldo, kupno TANE jest jednak opcją znacznie bardziej opłacalną niż platynowy trawnik. Korsze-Ełk-Olecko to jedyna polska mapa, której nie da się przenieść do TANE. Wszystkie inne tak.

No i, tak, jak napisałem powyżej, w TANE ma się pełne dobrodziejstwo polskiego taboru, który nie "freezuje" gry, tak, jak ma to miejsce w trawniku, niezależnie od tego, czy zwykłym, czy platynowym.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group